Piate výročie založenia skautingu v Zákamennom

Oslavu päťročnice našich oddielov sme začali chystať v deň nášho výročia, 19.1. 2024, prípravou slávnostnej vatry na Kalvárii. Zákamenskí chlapci pod vedením Eldoráda a pána Durčáka strávili jedno chladné poobedie pílením a sekaním dreva. Ochotne im prišiel pomôcť aj skaut Dullky z Dolného Kubína.
Viacero skautov, skautiek i vĺčat a včielok plánovalo pri slávnostnej vatre sľubovať, preto absolvovali počas predchádzajúcich dvoch týždňov aktívnu prípravu na sľub, kedy sa zamýšľali nad viacerými otázkami, ktoré im mali pomôcť uvedomiť si vážnosť a dôležitosť tohto sľubu.
V sobotu 20.1. doobeda, boli dievčatá pripraviť pastoračnú miestnosť v Zákamennom- bolo treba porozkladať stoly, urobiť výzdobu, povešať spoločné fotky, nachystať jedlo- predsa tak to na oslavách chodí:).
Podvečer sa mala oslava oficiálne začať.
Všetci skauti a priaznivci sme sa stretli na slávnostnej svätej omši vo farskom kostole, kde sme poďakovali za dar skautingu v Zákamennom, a že dokážeme fungovať ako jedno veľké spoločenstvo. Celá omša sa niesla v skautskom duchu, pán kaplán nás povzbudil, aby sme sa nebáli konať dobré skutky a byť užitoční, aj keď nám nik za to nepoďakuje.
Po svätej omši sme navštívili hrob otca biskupa Jána Vojtaššáka , patróna našich oddielov.
A potom už oslava v pastoračnom centre bežala v plnom prúde. Na torte sme spoločne sfúkli päť sviečok a začali sme sa hostiť. Náš brat Bráško nám poslal email a pohľadnicu z Anglicka, a taktiež tam za nás odslúžil svätú omšu. Nechýbali spoločné aktivity – hry, tance, voľná zábava. Prišli aj vzácni hostia- pán kaplán a pán farár, ktorých sme, pochopiteľne, nenechali odísť s prázdnym žalúdkom:).
Po zotmení sme si vyšľapali cestičku hore na Kalváriu, ku slávnostnej vatre. Sľubujúci zapálili vatru zo štyroch svetových strán, a keď oheň šľahal tak vysoko, že nám všetkým bolo dostatočne teplo, skladal sa skautský a vlčiacky sľub, a odovzdávali sa šatky a ocenenia. Po všetkých týchto krásnych formalitách, sme si chalovali pri spievaní a rozhovoroch. Po večierke sme sa rozpŕchli upratať pastoračnú miestnosť a domov. Bol to krásny večer plný radosti, vďačnosti a spoločenstva.

zakamenne-5rokov

5. výročie založenia | Zonerama.com

Fotky z udalosti si môžete pozrieť tu: