Pôsobíme v štyroch obciach, kde sú naše oddiely

PRIBIŠ

pribis
  • 4. oddiel  skautov a skautiek Zelená ratolesť

Zákamenné

zakamenne_erb
  • 11.oddiel skautov Jána Vojtaššáka
  • 91. oddiel skautiek Jána Vojtaššáka
sme začali
členov
zážitkov
gentiana
choc

Logo Gentiany

Naše zborové logo sa skladá z kopca Veľkého Choča, rastliny Horec Clusiov a názvu nášho zboru.

Veľký Choč (1611m.n.m.) je dominantou v okolí Kubína a známy pre svoj typický dvojhrb na vrchole. Z vrcholu krásne vidno Oravu, Nízke ako aj Vysoké Tatry, Malú a Veľkú Fatru a Liptovskú Maru a mnoho ďalšieho. Dostupný je celoročne. V septembri sa každoročne uskutočnuje Beh do choča na počesť zosnúleho skauta z nášho zboru, Jozefa Čajku – Hrocha.

Rastlinka Horec Clusiov, lat. Gentiana clusiov, je vysokohorská rastlinka, ktorá je ľahko rozoznateľná podľa zvoncovitého tvaru a modro až fialového zafarbenia kvetu. Na Slovensku je zákonom chránený.

Samotný názov už len doplňuje informáciu o tom kto sme.

Ján Suroviak (Pamajorán)

ZAKLADATEĽ

Roku 1994 založil spolu s dalšími nadšencami skauting v Dolnom Kubíne. Dlhoročný skaut, plný energie, dobrej nálady, vtipov.

2d8e1c09-39a3-4545-bc5a-470fc1b25ab5

HISTÓRIA

V roku 1994 Pamajorán ako skúsený turista bol oslovený s možnosťou založenia skautského oddielu v Dolnom Kubíne vtedajším kaplánom Andrejom Barnášom. Pamajorán (ktorý v tom čase mal už päťdesiatosem rokov) sa nenechal dlho prosiť a na jeseň rozbehol prvé družinovky. Svojím svedomitým a aktívnym prístupom získal pre skauting mnoho mladých, ktorí pokračovali v jeho začatom diele, aj keď rokoch 1995-1997 bol pre vážny úraz dočasne indisponovaný. V roku 1998 sa s kubínskymi skautmi zúčastnil skautského tábora v Oraviciach, v roku 1999 sa mu podarilo získať pre skautov do prenájmu kaštieľ v mestskej časti Mokraď. Keď v roku 2000 vznikol oficiálne 53. zbor Gentiana Dolný Kubín, Pamajorán sa stal jeho prvým zborovým vodcom. V roku 2001 absolvoval historicky prvú Slovenskú ekumenickú lesnú školu.